KAYNAK: http://www.dha.com.tr/turkiyede-uretilen-deterjan-denizleri-olduruyor_145797.html

 

                                                                       

Deniz Temiz Derneği (TURMEPA) Genel Müdürü Levent Ballar, Türkiye'de üretilen temizlik maddelerinin içerisinde bulunan 'fosfat' ve 'formaldehit' gibi kimyasal maddelerin, atık sularla denize bırakıldığında gübre etkisi yapıp yosunlaşmaya neden olduğunu ve balıklar başta olmak üzere canlı neslini tükettiğini söyledi. Ballar, "AB ülkelerinde ve Amerika'da 'fosfat' ve 'formaldehit' kullanımı yasak. Türkiye'de temizlik maddesi üretimi yapan bir çok uluslararası firma, burada ürettiği ürünü batı ülkelerine satamaz. Bu kadar basit yasaklanabilecek bir şeyin niye bu kadar uzun sürdüğünü anlamakta zorluk çekiyorum" dedi.

Deniz Temiz Derneği (TURMEPA) Genel Müdürü Levent Ballar, Türkiye'de üretilen temizlik maddelerinin içerisinde bulunan 'fosfat' ve 'formaldehit' maddesinin denizlerdeki canlı yaşamı nasıl yok ettiğini anlattı. Ballar, fosfat ve formaldehit maddelerinin atık sularla denize bırakılmasının denizde yosunlaşmaya neden olduğunu, balıklar başta olmak üzere canlı neslini tükettiğini söyledi. Özellikle belediyelerin yoğun deniz deşarjı yaptığı kıyı kentlerinde yapraklı garip bir yosunun görüldüğüne dikkat çeken Ballar şöyle konuştu: "Su pırıl pırıldır ama ölüdür. Suda oksijen bırakmaz. Ne balık yaşayabilir, ne bir şey yaşayabilir. Türkiye'nin 70 milyon nüfusu var. Milyonlarca hanede her gün pişen yemeği, yıkanan bulaşığı düşünün. Banyo, duş bunların tümü bu şekilde doğaya ulaşıyor. Her gün aralıksız bir şekilde denizi öldürüyoruz. Sanayinin olmadığı bölgelerde deniz kirliliği varsa, bu duruma yüzde yüz evsel atık neden olur."

'ABD VE AVRUPA'DA KULLANIMI YASAK'
Fosfat ve formaldehit'in, temizlik ürünün etkin maddesinin performansını artırmak için kullanıldığını belirten Ballar sözlerini şöyle sürdürdü: "Avrupa Birliği ülkelerinde ve ABD'de bu iki madenin kullanımı yasak. Oysa Türkiye'de üretilen temizlik maddelerinin hemen hemen hepsinde bu iki kimyasal bulunuyor. Türkiye'de üretim yapan bir çok uluslararası firma burada ürettiği ürünü batı ülkelerine satamaz. Burada iş devlete düşüyor. Şu anda AB'de çevre konuları tarama sürecindeyiz. Çevre Bakanlığı'nın bir kelimeyle yasaklayacağı bir şey. 'Türkiye'de fosfat ve formaldehit içeren ürünlerin kullanımı yasaktır' denildiği anda bu bitecek."

 

ERSAĞ Avrupa Birliği ülkelerine ihraç yapan yüzde yüz Denizli` de faaliyet gösteren bir Türk firmasıdır. Üye olmak için sitemizde bulunan ÜCRETSİZ ÜYE OLUN formunu doldurmanız yeterlidir.